CZY PROSECCO MOŻNA NAZWAĆ WINEM?
Prosecco to biały, musujący trunek, który dostępny jest również w wydaniu lekko musującym. Łagodniej musujący alkohol nazywany jest „frizzante”, a mocniej „spumante”. Klasycznie prosecco dostępne jest w trzech wersjach – słodkiej, wytrawnej, półwytawnej. Wino to powstaje tańszą metodą niż np. tradycyjne francuskie Szampany. Wtórna fermentacja nie zachodzi tu w pojedynczych butelkach, ale w dużych, zamkniętych zbiornikach – stąd nazwa metody produkcji prosecco – „metoda zbiornikowa” lub „metoda Charmata”. Co warto wiedzieć o prosecco? Jak smakuje słodka odmiana trunku i czym jeszcze różni się ten rodzaj alkoholu od Szampana? Lekki i orzeźwiający trunek, na każdą okazję Wino prosecco wytwarzane jest we Włoszech – głównie w regionie Veneto i Friuli Venezia. Powstaje…
TOSKAŃSKIE WINA
Toskania to jeden z 20 regionów we Włoszech, położony w środkowej Italii. Powstają tam smaczne wina, które uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. W Toskanii produkowane są wina białe, różowe i czerwone. Jaki trunek wybrać? Dlaczego warto spróbować włoskich specjałów z winogron? Szczepy Najważniejszym szczepem w Toskanii jest sangiovese. Jest to szczep późno dojrzewający, o naturalnej, jasnej, rubinowej barwie. Wina produkowane z tego szczepu wyróżniają się akcentami wiśni, czereśni i jeżyn, a także dużą kwasowością i mocnymi garbnikami. Sangiovese nadaje się do długiego leżakowania. Co ciekawe – powstaje z niego również wiele lekkich, różowych win. Szczep sangiovese znany jest pod różnymi nazwami, w zależności od regionu np. w…
DLACZEGO WARTO ZNAĆ WINA Z PORTUGALII?
Portugalia to kraj, w którym historia winiarstwa sięga prawie dwóch tysięcy lat przed Chrystusem. Do rozwoju tej dziedziny przyczynili się zarówno Fenicjanie, jak i Grecy czy Rzymianie oraz Iberyjczycy. Mieszkańcy Portugalii udoskonalili wino, a produkt ten stał się częścią historii kraju. Aktualnie jest to region, będący jednym z największych producentów trunków z winogron. Portugalia słynie z różnorodnych szczepów. Wina portugalskie doceniane są na całym świecie. Portugalia Państwo położone w zachodniej części kontynentu Europejskiego – na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Na północy kraju przeważa teren górzysty i wyżynny, a na południu dominuje krajobraz nizinno-wyżynny. Portugalia położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego. Regiony winiarskie Do najważniejszych regionów winiarskich w Portugalii zaliczyć…
POLSKIE WINO
O winnicach w okolicach Krakowa wspominano już w XII wieku. Winorośl była na tych obszarach uprawiana przez zakonników do późnego średniowiecza. Następnie winiarstwo polskie przeszło załamanie z uwagi na plagę filoksery. W XIX wieku można było zauważyć pierwsze oznaki odrodzenia. Rozwój winiarstwa dotyczył przede wszystkim terenów należących do końca II Wojny Światowej do Niemiec – a zatem do Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej. W XIX wieku w Zielonej Górze funkcjonowało ponad 2200 winnic. Burzliwa historia Koniec wojny i podziały, które nastąpiły tuż po niej, były równoznaczne z końcem produkcji win w Polsce. W 1961 roku oficjalnie funkcjonowało około 37 hektarów winnic, które w większości należały do szkół rolniczych. W 1982…