TANIE I DROGIE WINO CZY TO ZAWSZE OZNACZA ZŁE I DOBRE WINO?
Określenie „tanie wino” podobnie jak zwrot „drogie wino” wywołuje konkretne skojarzenia. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z czymś co utożsamiane jest z niską jakością, przeciętnością i pospolitością. „Drogie wino” zaś wielu stawia na jednej szali z wysoką jakością, złożonym i bogatym charakterem oraz ekskluzywnością. Kiedy wino można nazwać tanim? Jak odróżnić dobre wino od złego? Czy zawsze cena jest wyznacznikiem jakości? Popularny mit – drogie oznacza lepsze Oczywiście, w wielu przypadkach cena faktycznie jest wyznacznikiem jakości. Dobre wina wyróżniające się bogatym, pełnym, wielowymiarowym smakiem i aromatem, rzeczywiście mają wyższą cenę od trunków tak zwanych do spożycia od razu. Faktem jest również to, że nie każdy degustujący będzie w stanie…
JAKIE WINO WYBRAĆ W RESTAURACJI, A JAKIE KUPIĆ NA IMPREZĘ?
Sztuka wyboru odpowiedniego wina wymaga odrobiny finezji. Jaki trunek będzie odpowiedni na imprezę w gronie przyjaciół, a który sprawdzi się na samotny wieczór w domowym zaciszu? Jakie wino wybrać w restauracji i co to jest foodpairing? Poznaj podstawowe zasady winiarskiego savoir-vivre obowiązujące gospodarzy i gości oraz zobacz, jak komunikować swoje preferencje w lokalu gastronomicznym. Nie na ostatnią chwilę! Kupno wina w drodze na imprezę jest szalenie złym pomysłem! Robiąc zakupy impulsywnie, pod wpływem chwili, łatwiej o nie trafiony wybór. Wybierając się na imprezę, dobrze jest dzień wcześniej udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie wykwalifikowani pracownicy doradzą, jaki trunek będzie odpowiedni. Równie genialnym pomysłem są zakupy w sklepie internetowym, w którym…
RODZAJE BUTELEK DO WINA
Nie tylko same wina różnią się rodzajami – również butelki mają swoje specyficzne nazwy, definiujące ich wielkość, kształt czy region pochodzenia. Znajomość powyższej specyfikacji, pozwoli już na pierwszy rzut oka – nawet niedoświadczonej osobie, zidentyfikować dobrej klasy wino i aspekty z nim związane. Jakie są rodzaje butelek do wina? Skąd te zaskakujące nazwy? Jak poprawnie przechowywać butelki z winem? Pojemność Co ciekawe – nazwy butelek, które uwzględniają wielkość, nawiązują do królów biblijnych. Standardowa wielkość butelki do wina wynosi 750 ml. Inne objętości są zazwyczaj wielokrotnością 750 ml: Butelka vs. Kieliszek Zamawiając kieliszek wina w lokalu gastronomicznym, otrzymasz zapewne trunek o objętości 150 ml. Uznaje się zatem, iż standardowa butelka wina…
ZAKORKOWANE. WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORKACH DO WINA
Ostatnią fazą produkcji wina jest korkowanie butelek, w których znajduje się alkohol. Choć może się wydawać, że jest to etap produkcji, nad którym nie należy się szczególnie mocno pochylać – nic bardziej mylnego. Korkowanie ma bowiem ogromny wpływ na wino. Pomiędzy destylatem, a korkiem tworzy się odrobina miejsca na powietrze, które chroni korek i całą butelkę, przed dynamicznymi zmianami temperatury otoczenia. Co warto wiedzieć o korkach do wina? Jakie są rodzaje korków i jak przechowywać wino po otwarciu? Materiał Korki do wina najczęściej produkuje się z kory dębu korkowego. Aby wspomniane drzewo nadawało się do wytwarzania korka, musi osiągnąć przynajmniej 25 lat. Następnie kora z takiego drzewa zostaje zdjęta. Do…
REGION BORDEAUX
Jeden z najważniejszych regionów winiarskich nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. Obszar ten słynie z produkcji długowiecznych trunków, o wykwintnym charakterze. Bordeaux leży w południowo-zachodniej części Francji – w miejscu łączenia dwóch rzek (Garonna i Dordogne). Historia produkcji alkoholu z winogron ma w tym regionie długą historię, sięgającą czasów rzymskich. Na przestrzeni wieków, winiarze z Bordeaux doskonalili swoje wina, aby uwypuklić charakterystyczny terrior oraz sprzyjający klimat, panujący na tym terenie. Współcześnie wina z Bordeaux cieszą się dużym uznaniem oraz wybitną renomą, wśród konsumentów oraz producentów. Bordeaux Grand Cru Wina o najwyższej jakości, które powstają z wysokiej klasy winogron. Trunki te produkowane są zgodnie z bardzo restrykcyjnymi standardami.…