• SZLACHETNA PLEŚŃ. JAK POWSTAJE WINO ZE SPLEŚNIAŁYCH WINOGRON
    Degustacja,  Wino od podstaw

    SZLACHETNA PLEŚŃ. JAK POWSTAJE WINO ZE SPLEŚNIAŁYCH WINOGRON

    Szlachetna pleśń – a konkretnie odmiana Botrytis cinerea, która pokrywa winogrona, zapewnia doskonałe wrażenia smakowe. Choć na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że spleśniałe winogrona nie nadają się do produkcji trunków, nic bardziej mylnego! Jak powstają wina z winogron pokrytych szlachetną pleśnią? Dlaczego trunki te smakują tak wybornie? Proces powstawania trunków, z winogron pokrytych Botrytis cinerea Pleśń osiada na skórce winogrona. Na owocu powstają mikroskopijne otworki. Poprzez te otworki, z miąższu odparowuje woda. Owoc powolnie wysycha. W finalnej fazie wizualnie przypomina rodzynkę. Cały proces skutkuje nagromadzeniem się dużej ilości cukrów w samym sercu winogrona. Owoce stają się sercem aromatów, które przydają produkowanym winom akcentów brzoskwiń, moreli, orzechów, przypraw korzennych,…

    Możliwość komentowania SZLACHETNA PLEŚŃ. JAK POWSTAJE WINO ZE SPLEŚNIAŁYCH WINOGRON została wyłączona
  • GRZANE WINO. JAK DEGUSTOWAĆ POPULARNEGO GRZAŃCA?
    Degustacja,  Kuchnia

    GRZANE WINO. JAK DEGUSTOWAĆ POPULARNEGO GRZAŃCA?

    Grzaniec to ulubiony trunek wielu Polaków. Rozgrzewający napitek sprawdza się szczególnie jesienią i zimą. Sposobów na przygotowanie grzanego wina jest wiele – od klasycznych, po bardziej rozbudowane, obejmujące dodatki, takie jak owoce, zioła, przyprawy czy inne rodzaje alkoholu. Poznaj bogatą historię grzańca i zobacz, jak go przyrządzić, aby smakował wyśmienicie. Z jakiego wina zrobić napój i w czym podać popularnego drinka? Historia grzanego wina Tym smakowitym trunkiem raczyli się już mieszkańcy starożytnego Rzymu. Podgrzane wino podawane było wówczas w kamionkowych, specjalnych naczyniach, które przez długi czas utrzymywały odpowiednią temperaturę napitku. Ówcześnie serwowano grzańca z miodem, przyprawami korzennymi, a niekiedy z olejkiem różanym. Grzane wino wspaniale działało na organizm – dodawało…

    Możliwość komentowania GRZANE WINO. JAK DEGUSTOWAĆ POPULARNEGO GRZAŃCA? została wyłączona
  • WINO Z CZARNOGÓRY. PAMIĄTKA Z WAKACJI
    Degustacja,  Szczepy

    WINO Z CZARNOGÓRY. PAMIĄTKA Z WAKACJI

    Tradycja uprawy winorośli w Czarnogórze sięga tysięcy lat. Jest to mały i malowniczy kraj, który w ostatnim czasie stał się często obieranym kierunkiem podróży. Piękne krajobrazy – góry, rzeki, wybrzeże Morza Adriatyckiego i Jezioro Szkoderskie zachęcają turystów z Europy i reszty świata. W Czarnogórze rozsiane są winnice, w których powstają pyszne wina. Długa tradycja uprawy winorośli i przymusowe metody W Czarnogórze uprawiane są winorośle i produkowane wina od przeszło 2000 lat. Ogromny wkład w czarnogórskie winiarstwo wnieśli Rzymianie. Jednak osobą, która wywarła na tą dziedzinę największy wpływ był król Nikola I. W 1890 roku król wydał dekret, na mocy którego każdy mężczyzna, który planował się ożenić powinien posadzić w swojej…

    Możliwość komentowania WINO Z CZARNOGÓRY. PAMIĄTKA Z WAKACJI została wyłączona
  • CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE BECZEK, W KTÓRYCH LEŻAKUJĄ WINA
    Wino od podstaw

    CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE BECZEK, W KTÓRYCH LEŻAKUJĄ WINA

    Miłośnicy wina dzielą się na dwie grupy – pierwsza docenia smak trunków, które leżakują w dębowych beczkach, druga zaś uważa, iż beczka zniekształca smak i aromat alkoholu, który nieodłącznie związany jest z regionem czy szczepem winorośli. Jaki wpływ ma faktycznie beczka na paletę aromatyczno-smakową wina? Co należy wiedzieć o beczkach, w których dojrzewają napitki z winorośli? Rodzaj dębu Beczki wykorzystywane do starzenia wina, produkuje się z różnych rodzajów dębu. Z amerykańskiej odmiany dębu wytwarza się najczęściej beczki do leżakowania bourbonów. Ten rodzaj beczek był przez wiele lat stosowany do dojrzewania hiszpańskich win z regionu Rjoja. Specjaliści podkreślają, iż amerykańska odmiana dębu przydaje trunkom korzennych i słodkich zapachów. Drugą równie często…

    Możliwość komentowania CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE BECZEK, W KTÓRYCH LEŻAKUJĄ WINA została wyłączona