BLAUFRANKISCH CZY ZWEIGELT? KTÓRE WINO Z AUSTRALII WYBRAĆ?
Blaufrankisch to czerwone wino z nutą czarnego pieprzu. Wyróżnia się wyraźną kwasowością i aromatem czerwonych owoców. Jest to jeden z najważniejszych czerwonych szczepów w Australii. Drugą równie uznaną odmianą jest Zweigelt – bogaty w aromaty czerwonych owoców i subtelne taniny. Który trunek wybrać? Jak dopasować wino do potrawy? Dlaczego Australia słynie z bardzo aromatycznych win? Blaufrankisch – podstawowe informacje Jest to austriacka czerwona odmiana winorośli. Stanowi około 7% upraw winorośli w Australii. Najwięcej jej nasadzeń znajduje się nad Jeziorem Nezyderskim – w regionie winiarskim Burgenland. Panują tam fantastyczne warunki do uprawy winorośli. Charakterystyka szczepu Blaufrankisch to bardzo interesujący szczep, który wcześnie wypuszczaj pąki, ale stosunkowo późno dojrzewa. Nie jest wymagający…
MITY NA TEMAT WINA, KTÓRE CIĘ TOTALNIE ZASKOCZĄ
Z winami i winiarstwem w ogóle nieodłącznie związane są mity, przesądy i uprzedzenia. Niektóre mity są całkiem zabawne i zupełnie nieprawdziwe. Inne zaś kryją w sobie ziarno prawdy. Czas na skonfrontowanie mitów z rzeczywistością! Mit numer 1 → siarczyny to samo zło Na początek warto wspomnieć, iż siarczyny wstępują w praktycznie każdym winie. Wynika to z faktu, że dwutlenek siarki jest obecny (nawet w małych ilościach) w skórkach winogron, a podczas procesu fermentacji zostaje uwolniony do wina. Siarczyny mają właściwości konserwujące i chroniące – zabezpieczają wino przed procesem oksydacji, czyli zamianą pysznego trunku w kwaśny ocet. Siarczyny nie są niczym nowym – już w starożytności stosowano świece z siarką do…
PODSTAWOWE ZASADY ŁĄCZENIA WINA Z JEDZENIEM
Wino fantastycznie łączy się z jedzeniem. Nie ma większej przyjemności od smacznego posiłku i dobrze dobranego do niego trunku. Wie to każdy, kto choć raz spróbował zestawić alkohol z winorośli z pysznymi daniami – słodkimi lub wytrawnymi. Jakimi zasadami kierować się, dopasowując wino do innych produktów spożywczych? Według indywidualnych upodobań i preferencji Wybierając wino do potrawy, weź pod uwagę przede wszystkim indywidualne upodobania i preferencje. Jeśli lubisz ciężkie czerwone trunki podane w duecie z lekkimi daniami z białego mięsa czy ryby – masz do tego absolutne prawo. Pamiętaj jednak, że Twój wybór nie dla wszystkich może być oczywisty. Geograficzne uwarunkowania Parując wino z jedzeniem, kieruj się kluczem geograficznym. Jeśli potrawa…
WINO LODOWE. TRUNEK, KTÓRY ZAWDZIĘCZA SMAK PRZYMROZKOM
Nieczęsto się zdarza, aby wyjątkowość trunku, tak silnie zdeterminowana była przez warunki klimatyczne. Dzieje się tak w przypadku win pokrytych szlachetną pleśnią oraz win lodowych, które powstają dzięki przymrozkom. Są to alkohole słodkie, aromatyczne, kwasowe, intensywne i oleiste. Ich cena nie jest niska, co wynika w dużej mierze z samego procesu produkcji. Jak powstaje wino lodowe i z czym serwować ten szlachetny trunek? Wyjątkowość wina lodowego Wina lodowe smakują przede wszystkim koneserom słodkich trunków. Są to wina z wyczuwalnym aromatem orzechów, kwiatów, owoców tropikalnych, miodu, przypraw korzennych czy porzeczki. Winiarze podkreślają, iż są to trunki trudne w produkcji – ich powstanie uzależnione jest od warunków pogodowych. Dopiero kiedy nadejdzie zima…