CZY WINO MOŻE SIĘ ZEPSUĆ?
Słynne powiedzenie „im starsze wino, tym lepsze” nie zawsze okazuje się prawdziwe. Trunek z winorośli może się popsuć, szczególnie w sytuacji, gdy jest niewłaściwie przechowywany. Wino, jak inne produkty spożywcze ma określony termin przydatności do spożycia. Jakie czynniki wpływają na trwałość wina? Po czym rozpoznać zepsute wino i jak właściwie przechowywać napitek z winorośli? Co wpływa na trwałość wina? Wino składa się z alkoholu, kwasów, cukrów i wielu innych składników. Stężenie poszczególnych elementów ma bezpośredni wpływ na termin przydatności do spożycia trunku. Dobrym konserwantem pochodzenia naturalnego jest cukier. Słodkie wina są więc często winami długowiecznymi. Niektóre pozycje np. wino Aszu można przechowywać aż 30 lat. Oprócz cukru, to alkohol konserwuje…
CIEKAWOSTKI O WINIE I WINIFIKACJI
Wino od bardzo dawna towarzyszy człowiekowi podczas biesiad, spotkań i innych wydarzeń. Tak naprawdę uprawą winorośli oraz produkcją wina, ludzie zajmują się od początku istnienia cywilizacji. Nazywane “napojem bogów” – wino jest najchętniej wybieranym trunkiem, które dopełnia na stole wiele potraw. Kraje, które przodują w konsumpcji Zgodnie ze statystykami to w Watykanie, Andorze i Chorwacji spożycie wina jest najwyższe. Mieszkańcy Watykanu piją aż 62 litry wina na osobę, podczas gdy w Polsce, spożycie to wynosi około 2 litrów na osobę. Za najlepsze wina uznaje się trunki produkowane w Portugalii, we Włoszech i we Francji. Najmniej wina spożywa się w krajach Bliskiego Wschodu. Najstarsza butelka Prawdopodobnie pochodzi z 350 roku n.…
SŁOWEŃSKIE WINIARSTWO
Winiarstwo w Słowenii ma nietypowy charakter. Słoweńskie wina produkują najczęściej rolnicy, hobbyści i rolnicze spółdzielnie. Trudno tam znaleźć ogromne połacie upraw winorośli czy zagraniczne koncerny produkujące na szeroką skalę. Tradycje winiarskie regionu nieodłącznie związane są z czasami antycznymi, kiedy wytwarzaniem trunków zajmowały się plemiona celtyckie. Największy wpływ na rozwój winiarstwa w Słowenii mieli Rzymianie. Do dziś ten wpływ jest wyczuwalny w produkowanych winach. Odmiany W Słowenii uprawia się około 48 szczepów winorośli: Ponad połowę upraw zajmują jasne odmiany. Wśród ciemnych odmian prym wiodą lokalne szczepy. Regiony Winorośla w Słowenii uprawia się w trzech regionach: Największy region zajmujący ponad 40% powierzchni wszystkich słoweńskich winnic. Znajduje się w północno-wschodniej Słowenii, w dorzeczu…
KTÓRY SZCZEP PASUJE DO TWOJEJ OSOBOWOŚCI?
Pod pojęciem „czerwone wino” kryje się prawdziwa eksplozja różnorodnych smaków, aromatów, a nawet kolorów! Trunek ten produkowany jest niekiedy z jednej odmiany winogron, a czasami jest mieszanką kilku. Które szczepy najczęściej wykorzystuje się do wytwarzania popularnych czerwonych win? Czym się one charakteryzują i który pasuje najlepiej do Ciebie i Twojej osobowości? Poznaj Merlota, Cabernet Sauvignon, Syrah i wiele innych najlepszych odmian! Podstawy winifikacji Czerwone wino powstaje w podobny sposób jak wino białe, jednak już na etapie produkcji zachodzą drobne zmiany. Trunek o czerwonym zabarwieniu fermentuje bowiem ze wszystkim tzn. owoce, skórki i sok, połączone zostają w kadzi lub w zbiorniku. Wina białe zaś tłoczone są przed fermentacją, oddzielając sok od…
ZDROWE WINO? FAKT CZY MIT?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że regularne picie wina, w umiarkowanej ilości, niesie ze sobą wiele wspaniałych korzyści zdrowotnych. Badania jednoznacznie wskazują, iż picie trunków, których zawartość alkoholu nie przekracza 15%, zapobiega wielu dolegliwościom, w tym chorobom serca. Jakie zalety ma wino? Które odmiany winogron są najzdrowsze? Prozdrowotny resweratrol Korzystne właściwości wina wynikają w dużej mierze z obecnych w trunku przeciwutleniaczy, które zwane są polifenolami. Największe znacznie ma resweratrol. Jest to związek, który: → Wykazuje pozytywne działanie na mózg. → Zwalcza stany zapalne, które wywołują alergeny i toksyny. → Obniża poziom złego cholesterolu. → Podnosi poziom dobrego cholesterolu. → Zapobiega uszkodzeniom naczyń krwionośnych. Resweratrol obecny jest w skórkach winogron,…
ENCRUZADO. BIAŁA ODMIANA Z PORTUGALII
Portugalia słynie z wielu dobrych, popularnych, białych odmian, takich jak Vinho Verde czy Alvarinho. Kolejną nie mniej zaszczytną odmianą jest Encruzado, która wykazuje doskonały potencjał dojrzewania. Winorośl uprawiana wyłącznie na granitowych zboczach dolny rzeki Dao, na mniej więcej 230 hektarach, została odkryta stosunkowo niedawno – w latach 50 XX wieku. Dopiero w latach 90 zanotowała rozkwit swojej popularności. Historia Wina z Dao bardzo często powstawały w wyniku połączenia wielu odmian. W pewnym momencie jednak skupiono się na winach jednoodmianowych. W latach 90 na scenę portugalskiego winiarstwa wkroczyła odmiana Encruzado. Po raz pierwszy jednoodmianowe wino z Encruzado zostało zabutelkowane przez Quinta dos Carvalhais – winiarnię, przejętą przez największego producenta wina w…
GRECKIE WINO. KOMPENDIUM WIEDZY
Grecja to miejsce, w którym rośnie około 200 lokalnych, nieznanych nigdzie indziej szczepów winorośli. Sama grecka tradycja winiarska sięga czasów starożytnych. W Grecji produkuje się wina słodkie i wytrawne – czerwone i białe. Różnorodność powstających tam trunków jest zachwycająca. Poznaj bliżej tajemnice greckich win oraz winifikacji. Rys historyczny W czasach starożytnych ceniono przede wszystkim wina słodkie. Im słodszy trunek, tym lepsza jakość alkoholu – tak wówczas uważano. Wino konserwowano za pomocą żywicy, dodawano do niego miód, zioła, a czasami nawet oliwę. Trunki z winorośli rozcieńczano wodą. Archetypem greckiego wina jest aromatyzowana żywicą Retsina. Grecy produkowali w starożytności różne rodzaje win: Druga wojna światowa i grecka wojna domowa, zniszczyły do cna…
WSZYSTKO, CO WARTO WIEDZIEĆ O WINACH RZEMIEŚLNICZYCH
Wina rzemieślnicze cieszą się rosnącą popularnością. Trunki te wyróżniają się wysokimi walorami smakowymi, bogatą historią oraz rozsądnym podejściem do procesu produkcji. Są to wina wytwarzane przez małe winiarnie, które dbają o każdy etap produkcji trunku. Winiarze bardzo często eksperymentują z różnymi odmianami winogron i technikami produkcji, co wpływa na unikalny smak wina. Jak produkowane są wina rzemieślnicze i jak wybrać odpowiedni dla siebie produkt? Czy wina rzemieślnicze są ekologiczne? Proces produkcji Każdy etap produkcji wina rzemieślniczego przebiega w przemyślany i odpowiedzialny sposób: → Winogrona są starannie dobierane. Winiarze korzystają z lokalnych odmian, które determinują unikalne walory aromatyczne i smakowe trunku. → Zbiór winogron odbywa się ręcznie. Jakość owoców zostaje zachowana.…
JAK ODCZYTYWAĆ ETYKIETY WŁOSKICH WIN?
Wiele krajów produkujących wina, dysponuje systemem etykietowania, który ma za zadanie ułatwić konsumentom zrozumienie, czego można się spodziewać po danej butelce, tylko i wyłącznie zapoznając się z zawartością umieszczonej na niej etykiety. Włochy wiodą w tym prym. Oznaczenia takie jak „IGT”, „VDT”, „DOCG” czy „DOC” – wskazują na właściwości i jakość trunku. Poznaj bliżej wszystkie skróty i dowiedz się, jak czytać etykietę włoskiego wina. Włoskie wino Wino nieodłącznie utożsamiane jest z włoską kulturą. Trunki ze słonecznej Italii cieszą się uznaniem na całym świecie. Tamtejsi winiarze dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem, niezbędnym do produkcji wybitnych alkoholi. Włosi są bez wątpienia liderami w wytwarzaniu wina. Napitki z winorośli produkowane są w Italii…