TANNAT – ODMIANA WINOROŚLI O TANICZNYM CHARAKTERZE
Tannat narodził się w południowo-zachodniej Francji – w okolicach miasteczka Madiran. Pierwsze wzmianki o odmianie pochodzą z II połowy XVIII wieku. Tannat jest dominującą odmianą winorośli w apelacji Madiran AOC. W Urugwaju szczep Tannat nazywany jest Harriague. Co warto wiedzieć o odmianie? Jakie wina są z niej produkowane? Tannat i mikroutlenianie Trunki, które produkowane są z odmiany Tannat wyróżniają się przepiękną, intensywną i głęboką barwą, a także sporą kwasowością i dużą zawartością garbników. Są to wina dobrze zbudowane o wysokim potencjale starzenia. Młode wina tannat cieszą się uznaniem wśród szerokiego grona konsumentów. W Madiran – ojczyźnie Tannata, niejaki Patrick Ducournau rozpoczął w 1991 roku eksperymenty z mikroutlenianiem. Technika mikroutleniania polega…
SIARKA W WINIE
W odniesieniu do siarki obecnej w winie powstało wiele mitów i półprawd. Pierwiastek ten przez wielu traktowany jest jak swoiste zło wcielone. Co przeciętny konsument wina powinien wiedzieć o siarce? Czy jej obecność w trunku z winorośli jest niewskazana? Jaka jest dopuszczalna ilość siarki w alkoholu? Pierwsze powiązania siarki z winem Właściwości antyseptyczne siarki znano już w czasach antycznych, ale to Rzymianie, jako pierwsi odkażali amfory przy użyciu siarkowych knotów. Ten rodzaj zabezpieczenia naczyń, przejęli również Anglicy i Holendrzy, którzy siarkowali beczki, przed napełnieniem ich trunkiem z winorośli i zapakowaniem na statek. Pierwsza, oficjalna wzmianka dotycząca użycia siarki w winiarstwie pochodzi z 1487 roku i znajduje się w dekrecie pruskim.…
WINO NA WIELKANOC
Wielkanoc to radosne święto wiosenne i czas rodzinnych spotkań. Na stołach w tym okresie dominują potrawy na bazie nowalijek oraz jajek czy śledzi. Na wielkanocnym stole goszczą babki, makowce, serniki i aromatyczne pieczenie. Jakie wino dobrać do takich dań? Czy jest jakaś uniwersalna pozycja, która będzie pasowała zarówno do mięsa, jak i słodkiego deseru? Zobacz przykładowe propozycje win na Wielkanoc. Do wznoszenia toastów i celebracji chwili Nie ma bardziej uniwersalnego wina od musującego trunku, który świetnie komponuje się zarówno z daniami głównymi, jak i deserami. Do tego doskonale sprawdzi się w roli aperitifu. Musujące wino to dobry wybór na rodzinne spotkanie. Wybierz trunek na bazie Pinot Blanc, Pinot Gris czy…
WINO BEZALKOHOLOWE – CO WARTO WIEDZIEĆ O TYM TRUNKU?
Wino bezalkoholowe to produkt, który w ostatnim czasie ma coraz szersze grono zwolenników. Wynika to w dużej mierze z podejścia do produktów alkoholowych oraz zdrowia. Wiele osób zdaje sobie sprawę, z korzyści, które przynosi spożywanie napojów bezalkoholowych. Dodatkowo – wina bezalkoholowe mają coraz lepszą jakość. Smakują wyśmienicie, a do tego mają wiele zalet prozdrowotnych. Definicja Co ciekawe definicja wina bezalkoholowego, dopuszcza występowanie śladowych ilości alkoholu. Jednak trunek bezalkoholowy nie powinien zawierać go więcej niż 0,5%. Ważne jest, iż informacja na etykiecie produktu – 0,0% jednoznacznie wskazuje, iż w napoju nie ma nawet minimalnej ilości alkoholu. Jest to istotna informacja dla kobiet w ciąży, które są grupą społeczną, wykazującą najwyższe zainteresowanie…
SOLARIS – ODMIANA POPULARNA W POLSCE
Każdy, kto próbował win z Polski, musiał mieć do czynienia z jedną z najbardziej popularnych odmian w tym kraju – szczep Solaris bo o nim mowa cieszy się ogromną popularnością i uznaniem. Na czym polega fenomen tej odmiany? Jak smakują wina z niej wyprodukowane? Co wyróżnia Solaris na tle innych szczepów. Historia Choć powszechnie Solaris uważane jest za polską odmianę, to tak nie jest – pochodzi ona bowiem z Niemiec, a dokładnie z Instytutu Hodowli Winorośli we Freiburgu. Jest to hybryda, która posiada w swoim genomie geny Vitis amurensis, Vitis lincecumii, Vitis rupestris i Vitis vinifera. W 2001 roku została wpisana na listę odmian Vitis vinifera, czyli winorośli właściwej. Dla…
REGIONY WINIARSKIE WE WŁOSZECH
We Włoszech powstają znakomite wina, a sprzyjają temu doskonałe warunki klimatyczne i geograficzne. Włoska tradycja winiarska ma swoje korzenie w starożytności. Winnice zlokalizowane są praktycznie w każdym zakątku kraju, a Italia należy do największych producentów i eksporterów wina na świecie. Włoskie regiony winiarskie pokrywają się z regionami geograficznymi. Dolina Aosty Region zlokalizowany w północno-zachodniej części Włoch, u podnóża Alp. Graniczy z Piemontem, Szwajcarią i Francją. Dolina Aosty to mały region winiarski, w którym produkcja oscyluje na poziomie około 36 tysięcy skrzynek wina DOC. Nazwa doliny wywodzi się od miasta Aosta. Winnice wyróżniają się tym, że są ulokowane wysoko nad poziomem morza. Uprawy zaś są najwyżej na świecie położonymi plantacjami winorośli…