CO OZNACZA APELACJA WINA?
W winiarskim świecie apelacja to coś znacznie więcej niż pochodzenie wina. Jest to obszerny system klasyfikacji, który informuje między innymi o tym, jak wino zostało wyprodukowane i jakie są jego specyficzne cechy. Historia, znaczenie i przyszłość apelacji wina to tematy, nad którymi warto się pochylić i poznać je bliżej.
Apelacja wina
Jest to rodzaj systemu klasyfikacji, który wskazuje na to, jak wino zostało zrobione i skąd pochodzi. Dzięki apelacji można się dowiedzieć więcej o winie, jego jakości i historii trunku. To cenna wskazówka, która umożliwia degustującym wybrać wino dobre jakościowo, a z drugiej strony chroni tradycje winiarskie – niezwykle cenne dla producentów trunków z winorośli. Termin “apelacja wina” w każdym kraju nazywa się inaczej.
Początki apelacji
Impulsem do stworzenia systemu apelacyjnego były podziały geograficzne. Sam system ma gwarantować unikalny charakter wina powiązany z tradycją danego regionu. Klasyfikacja bardzo często wskazuje, czym wyróżnia się dany region winiarski. Wina z konkretnej apelacji definiują w pewien sposób styl regionu, obszaru. Zgodnie z zapiskami historycznymi pionierem we wprowadzeniu apelacji była Hiszpania – ze swoim Sherry. Inni zaś wskazują, że to Włosi i ich Chianti było pierwszym jakościowym trunkiem.
Zalety systemu apelacyjnego
Warto wiedzieć, że systemy apelacyjne cały czas się rozwijają. W wielu krajach mają one bardziej szczegółowe klasyfikacje np. we Francji funkcjonuje np. Premier Cru czy Grand Cru. Systemy apelacyjne pojawiają się również już nie tylko w krajach Starego Świata ale również Nowego. W Chile wprowadzono system DO, zaś RPA postawiła na system WO (Wine of Origin). Stany Zjednoczone posługują się systemem AVA (American Viticultural Areas). W samej Kalifornii funkcjonuje kilkadziesiąt podregionów winiarskich.
Czy to ma sens?
Klasyfikacja apelacyjna wyznacza reguły i obowiązujące winiarzy zasady. Faktem jest, iż pozwala utrzymać jakość, ale z drugiej strony stwarza pewne ograniczenia. Niekiedy utrudnia wprowadzanie unowocześnień. Jest to o tyle kłopotliwe, że klimat czy technologie stale się zmienią, a to samo w sobie wymusza pewną zmianę postrzegania.
Czy system apelacyjny jest skomplikowany?
Ogólny podział przedstawia się następująco: wina jakościowe, wina regionalne, wina bez chronionego pochodzenia geograficznego. Unia Europejska stosuje podział na: wina chronionego pochodzenia geograficznego i te bez chronionego pochodzenia geograficznego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku krajów takich jak Francja, Hiszpania czy Włochy. Tam powstały mikroapelacje.
Wymogi apelacyjne
Każda apelacja przyjmuje własne wytyczne czy wymogi, które muszą spełnić winiarze. Pierwszym i podstawowym jest zakres geograficzny. Kolejnym jest rodzaj odmian, które są dozwolone do produkcji wina. Niekiedy nakładane są surowe wymagania dotyczące procentowego udziału danej odmiany w trunku. Winiarze muszą również określać, jak długi jest okres dojrzewania wina, jaka jest wydajność z hektara uprawy, czy winnica korzysta z systemu irygacji. Lista wymagań tak naprawdę może nie mieć końca.
Ciekawostka
W Niemczech w ramach kategorii Qualitatswein mit Pradikat, klasyfikuje sią wina na podstawie ilości cukru w gronach. Jest to jeden z bardziej surowych wymogów klasyfikacyjnych stosowanych w systemie apelacyjnym.
Polskie apelacje
Na terenie Polski nie obowiązuje żaden system klasyfikacji apelacyjnej. I choć wina z Polskich winnic wyróżniają się naprawdę wysoką jakością, ciężko odnaleźć unikalne cechy np. trunków z północy czy południa Polski. Polscy winiarze wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich konsumentów organizują się w ramach stowarzyszeń, takich jak Stowarzyszenie Winnice Pomorza Zachodniego. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce pojawiło się w ostatnich dekadach wielu doskonałych winiarzy np. na Dolnym Śląsku, na Podkarpaciu.
Pola Gewurztraminer 2022
Zobacz tutaj: https://www.barellmo.pl/produkt/POLA-GEWURZTRAMINER-2022-12–0-75L-15713
Winnica Turnau Chardonnay 2019
Zobacz tutaj: https://www.barellmo.pl/produkt/WINNICA-TURNAU-CHARDONNAY-2019-12–0-75L-12212
