JAK POWSTAJE WINO CZERWONE, BIAŁE, RÓŻOWE I MUSUJĄCE? ETAPY PRODUKCJI
Znajomość poszczególnych etapów produkcji, pozwala lepiej zrozumieć samą istotę trunku. To, jak wytwarzane jest wino czerwone, białe, różowe i musujące, determinuje charakter napitku oraz jego paletę aromatyczno-smakową. Zobacz, jak w dużym skrócie produkowane jest wino i które etapy mają kluczowe znaczenie z punktu wiedzenia konsumenta.
Produkcja wina czerwonego
Sposób produkcji wina najlepiej jest zrozumieć, przedstawiając go w poszczególnych – następujących po sobie etapach:
- Zbiory winogron, gdy te osiągają pożądaną dojrzałość, którą ocenia winiarz.
- Sortowanie winogron, co pozwala wyeliminować nadgniłe lub zepsute owoce.
- Oddzielenie od winogron szypułek i zmiażdżenie owoców – rozgniecione winogrona nazywa się moszczem (składają się na niego sok, miąższ, pestki i skórki).
- Siarkowanie, którego celem jest ochrona moszczu przed bakteriami, utlenianiem i niekontrolowaną fermentacją.
- Fermentacja. Winiarz decyduje czy następuje ona za pomocą drożdży hodowlanych, czy tych naturalnie występujących w skórkach winogron. Proces fermentacji to nic innego jak zamiana cukru w alkohol i dwutlenek węgla, która dokonuje się dzięki drożdżom. Podczas fermentacji powstaje również wiele innych związków, które determinują smak i aromat trunku. Etap ten trwa od 4 do 7 dni i nie może przebiegać w temperaturze wyższej niż 33 stopnie Celsjusza (optymalna temperatura to 23-28 stopni Celsjusza).
- Na tym etapie winiarz może dosłodzić wino (proces ten nazywa się szaptalizacją) w celu uzyskania większej zawartości alkoholu. Przeciwieństwem dosładzania jest dokwaszanie, które można przeprowadzić, jeśli owocom brak jest odpowiedniej kwasowości.
- Maceracja. Moszcz ma kontakt ze skórami winogron, co przydaje trunkowi barwę, aromty i taniczność.
- Po fermentacji i maceracji odciąga się wino z samoistnie wydzielonej cieczy, a resztę moszczu tłoczy się.
- Fermentacja malolaktyczna. Bakterie przekształcają kwas jabłkowy w kwas mlekowy, dzięki czemu wino staje się łagodne i zwiększa się jego pH, a zatem zmniejsza się kwasowość.
- Dojrzewanie. Proces ten łagodzi taniny i wzmaga aromaty. W przypadku dojrzewania w dębowych beczkach wino ulega dotlenianiu, dzięki czemu trunek wyróżnia się aromatami korzennymi i waniliowymi. W sytuacji, gdy wino dojrzewa w stalowych kadziach (gdzie nie ma kontaktu z tleniem), ekspresja zachowuje owocowy bukiet i świeżość.
- Klarowanie, filtracja i butelkowanie.
- Leżakowanie. Niektóre butelki z winem poddawane są leżakowaniu, co przydaje jakości wytwarzanym trunkom.
Produkcja wina białego i różowego
Proces przetwarzania winogron w napój alkoholowy to kilkuetapowy proces, w którym każdy etap ma wpływ na smak, aromat i jakość trunku:
- Zbiory winogron. Zdarza się, że zbiory są opóźniane z uwagi na potrzebę koncentracji soku przez odparowanie z nich wody lub zakażenie owoców szlachetną pleśnią (botrytis cinerea). Zbiór może odbywać się w sposób ręczny lub mechaniczny.
- Sortowanie dojrzałych owoców.
- Miażdżenie. Uzyskuje się w ten sposób sok, miąższ, skórki i pestki. Dawniej proces ten przebiegał w bardzo prosty sposób – poprzez udeptywanie.
- Siarkowanie. Chroni przed bakteriami, utlenianiem i niekontrolowaną fermentacją.
- Tłoczenie.
- Sedymentacja, czyli pozostawienie soku i schłodzenie go, aby elementy opadły na dno (wówczas się je usuwa).
- Fermentacja. Trwa zwykle około 10 dni i przeprowadzana jest w temperaturze do 17 stopni Celsjusza. Fermentacja polega na tym, że drożdże pożywiając się cukrem, wytwarzają alkohol i dwutlenek węgla.
- Filtrowanie.
- Starzenie. Niektóre wina białe starzone są w dębowych beczkach, które przydają formule aromatów wanilii czy palonego masła.
Wina różowe
Trunki o różowym zabarwieniu powstają poprzez krótką macerację – kiedy moszcz ma kontakt ze skórkami winogron. Następnie odciąga się sok i poddaje się go winifikacji, zaczynając od fermentacji. Drugą metodą produkcji win różowych jest szybkie tłoczenie – owoce są rozgniatane i tłoczone, a sok oddziela się od razu od skórek. W taki sposób wyłącznie mała część barwnika trafia do cieczy. Inne procesy są podobne jak w pozostałych rodzajach win.
Produkcja wina musującego
Wina musujące mogą być wytwarzane jedną z trzech metod produkcji:
- Saturacja.
Do zbiornika wtłaczany jest dwutlenek węgla, po czym wino jest butelkowane.
- Metoda tradycyjna (szampańska).
Polega na przeprowadzeniu powtórnej fermentacji wina, której jest już w butelce. Do butelek wlewa się wino bazowe i tzw. „liqueur de tirage”, czyli mieszankę wina, drożdży i cukru. W zamkniętej kapslem butelce, następuje proces fermentacji, w wyniku którego wytwarzany jest dwutlenek węgla. Po leżakowaniu, gdzie wino ma kontakt z osadem, następuje proces usuwania osadu, który można podzielić na dodatkowe etapy:
- remuage, obracanie butelki do góry dnem – wówczas osad przemieszcza się do szyjki;
- degorgement, zamrażanie szyjek butelek i odkapslowanie w celu usunięcia osadu.
Ostatnim etapem jest uzupełnienie butelki mieszaniną wina i cukru (dosage) – w ten sposób reguluje się stopień wytrawności trunku.
- Charmat.
Metoda polegająca na powtórnej fermentacji, w stalowych kadziach. Wino wówczas nie leżakuje i nie dojrzewa, a powstałe trunki nie wyróżniają się szczególnie wysoką jakością.
Szukasz dobrego wina? Odwiedź: https://www.barellmo.pl/
