
WINO Z CZARNOGÓRY. PAMIĄTKA Z WAKACJI
Tradycja uprawy winorośli w Czarnogórze sięga tysięcy lat. Jest to mały i malowniczy kraj, który w ostatnim czasie stał się często obieranym kierunkiem podróży. Piękne krajobrazy – góry, rzeki, wybrzeże Morza Adriatyckiego i Jezioro Szkoderskie zachęcają turystów z Europy i reszty świata. W Czarnogórze rozsiane są winnice, w których powstają pyszne wina.
Długa tradycja uprawy winorośli i przymusowe metody
W Czarnogórze uprawiane są winorośle i produkowane wina od przeszło 2000 lat. Ogromny wkład w czarnogórskie winiarstwo wnieśli Rzymianie. Jednak osobą, która wywarła na tą dziedzinę największy wpływ był król Nikola I. W 1890 roku król wydał dekret, na mocy którego każdy mężczyzna, który planował się ożenić powinien posadzić w swojej winnicy przynajmniej 200 krzaków winorośli. Co ciekawe – osoba, która posadziła ponad 2000 krzewów, zostawała zwolniona z płacenia wszystkich podatków. Dzięki rozporządzeniu króla, produkcja wina w Czarnogórze nabrała tempa.
Pierwsze winorośle i winnice
Początki winiarstwa w Czarnogórze związane są z Jeziorem Szkoderskim – to tam sadzono pierwsze winorośle. Gorący i wilgotny klimat sprzyjał wzrostowi krzewów i owoców. Czarnogórskie winorośle podobnie jak chorwackie winorośle rosną na doskonale nasłonecznionym, górzystym terenie, w śródziemnomorskim klimacie. Winnice w Czarnogórze różnią się wielkością – od dużych po małe, rodzinne miejsca, prowadzone przez lokalnych mieszkańców. Podróżując po Czarnogórze można spotkać rosnące winorośle praktycznie wszędzie.
Regiony winiarskie
Czarnogóra słynie z dwóch regionów winiarskich:
- Przybrzeżnego.
Ciągnie się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego – od Herceg Novi, aż do granicy z Albanią. Obejmuje teren do podnóża gór, które oddzielają wybrzeże od pozostałej części kraju. W regionie Przybrzeżnym uprawia się białe odmiany.
- Jeziora Szkoderskiego.
Obejmuje winnice zlokalizowane w pobliżu największego śródlądowego jeziora na Półwyspie Bałkańskim. To tutaj znajduje się najwięcej winnic. Jest doskonały obszar turystyczny. Najważniejsze podregiony winiarskie to Crmnica, Rijeka Crnojevica, Podgorica.
Łączna powierzchnia winnic w Czarnogórze to 4300 hektarów – z czego 2300 hektarów to Cemovsko polje.
Szczepy winorośli
Najczęściej uprawianą winoroślą w Czarnogórze jest Vranac. Jest to stara, czerwona odmiana, która stanowi aż 70% wszystkich upraw w kraju. Vranac oznacza „czarny ogier”. Owoce winorośli mają ciemną, grubą skórkę. Wina, które powstają z Vranac charakteryzują się aromatem wiśni, czarnej porzeczki i jeżyny. Wyczuwalne są w nich smaki truskawki, czekolady i mięty czy wanilii. Vranac nie jest odporny na przymrozki i szlachetną pleśń – jest to delikatny szczep. Kolejnym równie popularnym czarnogórskim szczepem jest Krstac. Ta biała odmiana daje wina rześkie, kwasowe, mineralne. Na palecie słodkie kwiaty, jabłka, gruszki, brzoskwinie. Z tej odmian wytwarza się wysokojakościowe wina wytrawne. Uprawy winorośli Krstac znajdują się na południu Czarnogóry – w okolicy Podgoricy.
Inne odmiany winorośli, które uprawiane są w Czarnogórze to:
- Chardonnay;
- Sauvignon Blanc;
- Malvazija;
- Zizak;
- Syrah;
- Cabernet Sauvignon;
- Sangiovese;
- Merlot;
- Kratosija.
Ciekawostki dotyczące czarnogórskich win
- Planując wizytę w małej winnicy, pamiętaj o gotówce – w wielu takich miejscach nie można płacić kartą.
- Szczep Vranac jest spokrewniony z Primitivo.
- Odmianę Krstac próbowano sadzić w innych regionach na świecie, jednak wszędzie zakończyło się to fiaskiem.
- Plantaze to największa w Europie winnica, która znajduje się na obszarze jednego pola.
Winnice, które trzeba odwiedzić będąc w Czarnogórze
Podróżując po Czarnogórze, nie można nie odwiedzić winnicy Plantaze. Na 2300 hektarach, uprawia się tam ponad 20 różnych odmian – w tym popularne i uznane Vranac i Krstac. Winnica Plantaze powstała w 1960 roku. W 1982 roku winnicę porastało już 11 milionów krzewów. Kolejną winnicą wartą zobaczenia jest winnica Milović w miejscowości Briska Gora – to winnica zlokalizowana w pobliżu Ulcinji.
Szukasz dobrego wina? Odwiedź: https://www.barellmo.pl/

