WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PROSECCO
Prosecco to trunek, który cieszy się ogromną popularnością. Ze świecą szukać tego, kto nie próbował Spumante. Alkohol ten ma wielu fanów zarówno wśród doświadczonych koneserów, jak i amatorów. Fenomenalne prosecco pojawia się na wszystkich imprezach, w modnych klubach i barach, a także na spotkaniach w domowych zaciszu. Najbardziej rozchwytywane wino na świecie odmieniane jest przez wszystkie przypadki i nie jest to przypadek – jego orzeźwiający i lekki charakter uwodzi o każdej porze roku!
Prosecco – jaki to trunek?
Wino musujące produkowane metodą Charmata zwaną również metodą Martinottiego. Trunek wywodzi się z aromatycznego szczepu winogron Glera. Druga fermentacja wina przebiega w szczelnie zamkniętych, stalowych zbiornikach. Prosecco wyróżnia się świeżym, aromatycznym, owocowym charakterem. Co ciekawe – wymogi apelacji jasno określają: prosecco to wino w szklanej butelce. Jeśli dostępne jest „z kija”, z pewnością nie jest opisywanym tutaj trunkiem!
Skąd wywodzi się Prosecco?
Warto wiedzieć, że Prosecco może pojawiać się pod kilkoma wyróżnikami miejsca pochodzenia i jakości. Szczep ten pochodzi z północno-wschodnich Włoch (z regionu Veneto i Friuli – Venezia Giulia). Prosecco jest również nazwą apelacji DOC Prosecco (a także DOCG Prosecco). DOC Prosecco to największa apelacja – wino z tym oznaczeniem może pochodzić z Veneto lub z Friuli Venezia-Giulia. Prosecco DOCG to kilka mniejszych DOCG: Asolo Prosecco Superiore DOCG, Prosecco Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG, Prosecco Valdobbiadene Superiore Rive DOCG, Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG. Powyższe oznaczenia na etykiecie wina wskazują, skąd trunek pochodzi. Z wymienionych regionów, najlepsze Prosecco powstaje w Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG.
Czym wyróżnia się paleta aromatyczno-smakowa?
Musujące trunki są na ogół łatwe w piciu – mają świeży, owocowy i przyjemny charakter. W Prosecco znajdziemy akcenty gruszek, jabłek, cytrusów, kwiatów. Wino ma przyjemnie zaznaczoną kwasowość oraz delikatną nutę słodyczy. Naturalnie profil smakowy i aromatyczny poszczególnych produktów będzie się różnił w zależności od apelacji. Najwięcej informacji dotyczących zawartości butelki uzyskamy, zapoznając się z etykietą produktu.
Najpopularniejsze rodzaje
Wśród konsumentów i doświadczonych smakoszy równie dużą popularnością cieszą się Prosecco słodkie i wytrawne:
- But Nature – bardzo wytrawne, zawartość cukru 0-3 g/l
- Brut – wytrawne, 0-12 g/l
- Extra Dry – lekko wytrawne, 12-17 g/l
- Dry – półwytrawne 17-32 g/l
- Demi-sec – słodkie 32-50 g/l
Jak widać powyżej, terminologia może być odrobinę myląca. Kolejnym czynnikiem różnicującym Prosecco jest zawartość dwutlenku węgla w winie:
- Frizzante – mniej musujące, ciśnienie na poziomie 1-2,5 bar
- Spumente – bardziej musujące, ciśnienie na poziomie min. 3 bar
Inne rodzaje Prosecco
Oprócz podstawowej – białej wersji, na półkach sklepowych dostrzec można inne rodzaje musującego trunku:
- Prosecco różowe.
Według przepisów Prosecco musi się składać min. w 85% ze szczepu Glera. Ta 15% „furtka” otwiera nowe możliwości winiarzom – różowy trunek wzbogacony jest o nuty malin i owoców leśnych.
- Prosecco tranquillo.
Trunek zupełnie bez bąbelków. Wino produkowane jest w małych ilościach, a co za tym idzie, jego dostępność jest znacznie trudniejsza, a cena wyższa.
Wine pairing
Musujące Prosecco sprawdza się jako aperitif. Jest również genialną bazą do koktajli i drinków. Wytrawne Prosecco można podać w towarzystwie owoców morza, ryb czy sałatek, a słodkie z deserem lub owocami. To, jak skomponujemy posiłek i trunek zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań i preferencji – warto pamiętać, że ani jedno, ani drugie nie powinno zdominować smaku czy aromatu poszczególnych elementów.
Cena
Za niewątpliwą popularność Prosecco odpowiada również przystępna cena trunku. Prosecco jest tanie, przyjemne w odbiorze, nieskomplikowane i smaczne. W zależności od producenta, apelacji oraz rodzaju ekspresji, zapłacimy za butelkę od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Szukasz dobrego wina? Odwiedź: https://www.barellmo.pl/

