Degustacja,  Wino od podstaw

3 NAJBARDZIEJ POPULARNE TRUNKI MUSUJĄCE

Wina musujące cieszą się rosnącą popularnością i aktualnie nie są kojarzone wyłącznie z imprezami sylwestrowymi. Tego rodzaju trunki szczególnie dobrze sprawdzają się podczas lata – schłodzone smakują wyśmienicie, zaspakajają pragnienie, a do tego orzeźwiają i dodają energii. Praktycznie każdy region winiarski ma własne wina musujące. Francuzi raczą się szampanem, Włosi prosecco, a Hiszpanie cavą. Jak produkowane są poszczególne rodzaje trunków i co wyróżnia je na tle innych pozycji?

Co kraj, to obyczaj

Francja to ojczyzna szampanów i cremant. Niemcy i Austriacy zaś słyną z produkcji sekty. Włochy to dom prosecco, spumante i lambrusco. Na Słowacji i w Czechach powstają między innymi sekty i perlive. W Hiszpanii polewa się cavę, a w Portugalii vinho verde, spumante, sparkling czy sekt. Wina musujące – niezależnie od nazwy powstają w podobny sposób. Różnią się jednak rodzajem winogron, drugą fermentacją, która może zachodzić w kadzi stalowej lub w butelce, a także czasem leżakowania. Oprócz tego różnice pojawiają się na poziomie ceny, smaku oraz aromatu trunku.

Różne metody produkcji

Jak zostało już wspomniane, wina musujące można produkować różnymi metodami. Najczęściej podczas procesu wytwórczego, korzysta się z jednego z dwóch sposobów:

  • Metoda tradycyjna. Szampańska.

W tym przypadku druga fermentacja zachodzi w butelce. Wino bazowe, które powstaje na pierwszym etapie, może pochodzić z różnych parceli i roczników. Następnie następuje mieszanie win bazowych, czyli assemblage. Do wina bazowego dodaje się drożdże i cukier. Zachodzi wówczas wtórna fermentacja, która powoduje powstanie dwutlenku węgla – wino staje się trunkiem musującym. Wtórna fermentacja zachodzi w zamkniętej butelce. Drożdże, które obumierają w tym momencie, tworzą w butelce osad. Osad i czas leżakowania korzystnie wpływa na walory smakowe trunku. Wino może leżakować długo lub krótko. Kolejnym etapem produkcji, jest usunięcie osadu. W tym celu butelki obracane są szyjką w dół (ręcznie lub mechanicznie). Proces obracania i zbierania osadu nazywa się remuage. Ostatnim etapem jest degorgement, czyli mrożenie szyjek butelek. Lodowy czop, który wypada pod ciśnieniem, uzupełnia się (etap ten to dosage) – do każdej butelki dodaje się wino bazowe i cukier, który wpływa na stopień wytrawności trunku.

  • Metoda charmat.

Inaczej – zbiornikowa. Proces ten jest znacznie tańszy i zajmuje mniej czasu niż metoda szampańska. Druga fermentacja odbywa się w tym przypadku w zamkniętej kadzi ze stali. Pozostałe etapy – to znaczy – mieszanie win bazowych, dodawanie drożdży i cukru, oddzielanie osadu oraz dosage, przebiegają tak samo jak w metodzie tradycyjnej. Co ważne – wino fermentujące w kadzi ma mały kontakt z osadem, co wpływa na walory smakowe i aromatyczne trunku.

W przypadku metody charmat wino powstaje szybciej i doskonale nadaje się do spożycia od razu. Ma to przełożenie na cenę trunków takich jak szampany czy cavy, które leżakują znacznie dłużej, a druga fermentacja w ich przypadku zachodzi w butelce.

Szampan

Trunek pochodzi z Francji, a konkretnie z Szampanii. Szampan powstaje z trzech odmian winogron – białego Chardonnay i czerwonych Pinot Noir i Pinot Meunier. Wytwarzany jest wyłącznie metodą wtórnej fermentacji, która zachodzi w butelce. Szampany to najczęściej trunki nierocznikowe, mieszane z różnych lat zbiorów, winnic i parceli. Dużo rzadziej można spotkać wina ze 100% Chardonnay czy w 100% z czerwonych odmian. Tradycyjnie szampany leżakują minimum rok na osadzie. Najczęściej jest to okres wynoszący od 2 do 3 lat. Są to trunki drogie i wykwintne. Dedykowane dla smakoszy i znawców tematu.

Cava

Wino to wywodzi się z Hiszpanii – ówcześnie z Katalonii, a współcześnie także z innych miejsc np. z Aragonii, Navarry, Kraju Basków czy Walencji. Cava produkowana jest z trzech odmian: Macabeo, Parellada i Xarel-lo. Niektórzy winiarze aktualnie dodają do trunku również inne odmiany np. Chardonnay czy Pinot Noir. Różowa cava powstaje z Monastrell, Garnacha, Pinot Noir i Malvasia. Cava podobnie jak szampan wytwarzana jest metodą tradycyjną. Klasycznie cava leżakuje minimum 9 miesięcy. Cava „Reserva” – 18 miesięcy, a „Gran Reserva” 30 miesięcy.

Prosecco

Włoskie prosecco produkowane jest w dwóch regionach: północno-wschodnich Veneto (Walencja Euganejska) oraz Walencji Julijskiej – Friuli-Venezia Giulia. Prosecco powstaje z odmiany Glera. Od 2020 roku dopuszczalna jest produkcja różowego prosecco z odmiany Glera (minimum 85%) z dodatkiem Pinot Noir. Prosecco wytwarzane jest metoda charmat – przechodzi wtórną fermentację w kadzi stalowej. Trunek powstaje szybko i nadaje się do natychmiastowej konsumpcji. Minimalny czas fermentacji wynosi zaledwie 30 dni. Lepsze jakościowo prosecco leżakują około 9 miesięcy.

Jaki trunek wybrać?

Rodzaj trunku warto dopasować do indywidualnych upodobań i preferencji. Miłośnikom wykwintnych alkoholi z pewnością przypadnie do gustu ponadczasowy szampan. Entuzjaści schłodzonych bąbelków docenią hiszpańską cavę. Smakosze orzeźwiających koktajli na bazie wina musującego powinni zaś sięgnąć po prosecco.

Szukasz dobrego wina? Odwiedź: https://www.barellmo.pl/

Możliwość komentowania 3 NAJBARDZIEJ POPULARNE TRUNKI MUSUJĄCE została wyłączona