
CZY WINO MOŻNA ZROBIĆ SAMODZIELNIE W DOMU?
Sztuka winiarstwa cieszy się coraz większą popularnością. To już nie tylko winiarstwo profesjonalne, ale i hobbystyczne. Współcześnie powraca moda na tworzenie własnych win – przygotowanych we własnej kuchni czy w piwniczce. Samodzielnie można stworzyć wino mocne, słabe, słodkie, wytrawne – wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań. Zrobienie dobrego trunku wymaga jednak pewnej wiedzy oraz umiejętności. Jest to proces pracochłonny – wino własnej produkcji, to nie tylko napitki z winogron, ale również z jeżyn, dzikiej róży, jabłek czy gruszek.
Po pierwsze – owoce
Do przygotowania wina należy wybierać owoce, które są zdrowe i dojrzałe. Owoce nie mogą być uszkodzone, spleśniałe czy przejrzałe. Pierwszym etapem produkcji domowego wina jest dokładne umycie owoców, z których będzie tworzony napitek. Następnie należy pozyskać tak zwany „moszcz” z owoców. Ulubione owoce – winogrona, jeżyny, maliny, jabłka, gruszki, czy inne, rozdrabnia się, a do miazgi dodaje pektoenzym. Całość pozostawia się pod przykryciem, na kilkanaście godzin. Dla niewtajemniczonych – pektoenzym to produkt, którego zadaniem jest naturalne przyspieszenie uwalniania soku z tkanki owocowej. Najczęściej dodaje się go w proporcji – 1-2ml/10kg owoców. Do samego wyciskania soku, wykorzystuje się małe, praktyczne, drewniane prasy.
Ważne są proporcje
Podczas przygotowywania nastawu wina owocowego, niezwykle ważne są właściwe proporcje. Sok, woda i cukier muszą zostać połączone w odpowiedniej ilości. Sam stopień rozcieńczenia soku, determinowany jest przez kwasowość owoców, z których robione jest wino. Najbardziej rozcieńcza się wino z:
- czerwonej i czarnej porzeczki;
- maliny;
- agrestu.
Co ważne – soku nie należy rozcieńczać bardziej niż w proporcji 2L wody na 1L soku. Dobrym pomysłem jest również łączenie różnych rodzajów owoców, które mają odmienną kwasowość np. wiśni z jabłkami czy porzeczki z truskawkami. Jeśli w planach jest stworzenie wina ze zbóż lub owoców o niskiej kwasowości, zaleca się dodanie kwasku cytrynowego do destylatu. Pomiaru kwasowości wina, dokonuje się za pomocą zestawu pomiarowego zwanego kwasomierzem.
Cukier
Na moc produkowanego wina, składa się między innymi ilość cukru, którą dodaje się do nastawu, czyli moszczu. Inną ilość dodaje się do trunku słodkiego, półsłodkiego, wytrawnego czy półwytrawnego. Co ważne – stężenie cukru przed rozpoczęciem procesu fermentacji, nie powinno przekraczać 22%. Ogólna zasada dodawania cukru przedstawia się następująco:
- do wina półsłodkiego i słodkiego, cukier dodaje się w trzech porcjach: na początku fermentacji, następnie w 4 i 8 dniu jej trwania.
Cukier dodaje się do moszczu po uprzednim rozpuszczeniu go w wodzie, przegotowaniu oraz ostudzeniu samego roztworu. Pomocny podczas sprawdzania poziomu cukru w napitku jest cukromierz (winomierz), który nie tylko weryfikuje poziom cukru, ale i stężenie alkoholu.
Drożdże
Zanim rozpocznie się proces fermentacji, niezbędne jest dodanie drożdży winiarskich do nastawu. Drożdże winiarskie to czyste kultury drożdży, które mają bezpośredni wpływ na szybkość przebiegu procesu fermentacji. Dzięki drożdżom wino zyskuje smak, aromat, a także odpowiednią moc. Podczas wyboru drożdży, należy zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanych owoców, a także to, jakie wino planuje się uzyskać – słodkie, wytrawne, mocne, słabe. Do nastawu winnego oprócz drożdży, dodaje się pożywkę, która dostarcza wspomnianym kulturom drożdży, związków azotu i fosforu. Dzięki pożywce z dodatkiem witaminy B1 aktywność fermentacyjna drożdży jest większa.
Fermentacja
Proces fermentacji odbywa się najczęściej w szklanym balonie lub w plastikowym pojemniku fermentacyjnym. Naczynie zakrywa się korkiem fermentacyjnym, w którym zamontowana jest rurka fermentacyjna. Po około 6-8 tygodniach fermentacji, przebiegającej w temperaturze 20-24 stopniach Celsjusza, wino zlewa się znad osadu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, dodaje się cukier i rozpoczyna się ponowną fermentację, która trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Po jej zakończeniu wino trafia do czystych, suchych i szczelnie zamkniętych butelek.
Przechowywanie
Kiedy wino domowej roboty trafia do butelek, należy zadbać o odpowiednie przechowywanie przygotowanych trunków. Najlepszym sposobem na utrzymanie wina w dobrej kondycji, już po zabutelkowaniu jest umieszczenie butelek w suchym, przewiewnym i zaciemnionym miejscu np. w piwniczce.
Pomocne akcesoria
Winiarzom, którzy podejmują się próby samodzielnego przygotowania wina w warunkach domowych, przyda się kilka pomocnych akcesoriów – między innymi:
- szklany balon lub plastikowy pojemnik fermentacyjny;
- korek do balonu;
- rurka fermentacyjna;
- drożdże winiarskie;
- pożywka dla drożdży;
- pektoenzym;
- prasa do wyciskania soku;
- kwasomierz;
- cukromierz;
- środki do korygowania kwasowości moszczu, klarowania i aromatyzowania wina;
- korkownica;
- urządzenie filtrujące wino;
- dębowe beczułki;
- szklane butelki.
Szukasz dobrego wina? Odwiedź: https://www.barellmo.pl/

