JAK CZYTAĆ ETYKIETĘ NA BUTELCE Z WINEM?
Wino od podstaw

JAK CZYTAĆ ETYKIETĘ NA BUTELCE Z WINEM? JAKIE SĄ POPULARNE MITY DOTYCZĄCE TRUNKÓW Z WINOROŚLI?

Informacje umieszczone na etykiecie wina są bardzo pomocne – dzięki nim można określić, czy wino będzie miało odpowiednią paletę aromatyczno-smakową. Współcześnie wina są bardzo dobrze opisane – co ułatwia ich trafny wybór. Z jakimi informacjami można spotkać się na etykiecie? Co to jest kontretykieta i w jakim celu się ją umieszcza? A jakie mity narosły wokół wina i dlaczego nie warto w nie wierzyć?

Rocznik wina

To jedna z najważniejszych informacji, które można wyczytać z etykiety. Rocznik wina oznacza datę zbioru winorośli, a nie samego butelkowania. Co ważne – informacji o roczniku nie szukaj na butelkach z winem musującym, gdyż są one mieszanką kilku różnych roczników.

Nazwa wina i szczepu

Nie mniej ważna informacja – nazwa szczepu, z którego powstało wino oraz nazwa samego trunku. O ile nazwa szczepu może wskazywać na dominujące akordy smakowe i aromatyczne trunku, o tyle nazwa wina nie wiele mówi o zawartości szkła.

Stopień wytrawności

Na każdej butelce wina umieszcza się informację dotyczącą zawartości cukru resztkowego. Trunek może być wytrawny, półwytrawny, słodki lub półsłodki. Jeśli na butelce trunku nie ma informacji dotyczącej zwartości cukru, z pewnością widnieje na niej jedno z określeń: „demi-sec”, „secco”, „vin sec”, „vino dulce” czy „vin doux”.

Region

Oprócz informacji dotyczącej szczepu, z którego powstało wino, na etykiecie wymieniony jest region winiarski. Można zatem zetknąć się z nazwą miejsc takich jak np. Rioja, Chianti, Alzacja. Na niektórych butelkach oznaczone są nazwy większych regionów np. IGT Toscana. Znajomość charakterystyki co ważniejszych regionów winiarskich, stylów wina oraz szczepów, ułatwia podjęcie trafnej decyzji dotyczącej kupna trunku.

Zawartość alkoholu w winie

Na etykiecie wina obowiązkowo musi się pojawić informacja dotycząca zawartości alkoholu. Może być ona podana z dokładnością do 0,5%. W ofercie sklepów internetowych i stacjonarnych znajdują się zarówno wina lekkie o niskiej zawartości alkoholu, jak i trunki wzmacniane.

Rekomendowany sposób degustacji

Niektórzy producenci dodatkowo umieszczają na etykiecie rekomendowany sposób degustacji trunku. Są to wskazówki dotyczące preferowanej temperatury podania oraz przechowywania butelki już po otwarciu.

Kontretykieta

Jest to papierowa naklejka, która ma kształt kwadratu lub prostokąta. Znajduje się po przeciwnej stronie butelki niż etykieta. Zawiera szczegółowe informacje dotyczące wina. Jest niezwykle pomocna przy wyborze wina. Na głównej etykiecie niekiedy umieszczone są ciekawe grafiki, a na kontretykiecie wyłącznie niezbędne informacje.

Mity dotyczące wina

Kilka mitów dotyczących wina ma związek z informacjami umieszczonymi na etykiecie butelki:

  • Wiek ma znacznie.

Powiedzenie „im starsze, tym lepsze” nie zawsze ma przełożenie na jakość i smak wina. Współcześnie ponad 90% światowej produkcji wina dedykowane jest do szybkiej konsumpcji. Większość win należy spożyć w przeciągu 3 lat od momentu wyprodukowania.

  • Z korkiem lepsze.

To, jak zamknięta jest butelka z winem – korkiem czy nakrętką ma niewielkie znaczenie. Wina do szybkiej konsumpcji, najczęściej zamknięte są nakrętką. Korek przepuszcza więcej powietrza i lepiej nadaje się do dłuższego przechowywania trunku.

  • Obecność siarki to zło.

Siarka dodawana jest do wina, aby szkodliwe drobnoustroje nie namnażały się w butelce, a także po to, aby zatrzymać fermentację. Siarka dodawana jest nie tylko do wina, ale także do dżemów, suszonych owoców i soków.

  • Wgłębienie w dnie, świadczy o wysokiej jakości alkoholu.

Wgłębienie w dnie butelki można spotkać zarówno w winach niskiej jakości, jak i tych wyższej klasy. W przypadku win wyższej jakości wgłębienie ma na celu zgromadzenie osadu. W odniesieniu do win niskiej klasy, wgłębienie jest jedynie chwytem marketingowym.

Szukasz dobrego wina? Odwiedź: https://www.barellmo.pl/

Możliwość komentowania JAK CZYTAĆ ETYKIETĘ NA BUTELCE Z WINEM? JAKIE SĄ POPULARNE MITY DOTYCZĄCE TRUNKÓW Z WINOROŚLI? została wyłączona