
SEKRETY ETYKIETY, OZNACZEŃ I SYMBOLI. JAK CZYTAĆ ETYKIETĘ NA BUTELCE Z WINEM?
Etykieta na butelce z winem ma za zadanie pomóc w wyborze trunku oraz wskazać, właściwy sposób degustacji alkoholu. Na etykiecie znajduje się zatem wiele pomocnych informacji oraz wskazówek, które powinien znać każdy smakosz czy aspirujący sommelier. Jak czytać etykietę? Na co wskazują poszczególne symbole i oznaczenia? Dzięki poniższym wskazówkom, bez trudu wybierzesz trunek idealny dla siebie, który spełni Twoje oczekiwania i indywidualne preferencje!
Kraj pochodzenia
Na każdej etykiecie, bez względu na jakość wina, znajduje się informacja dotycząca kraju pochodzenia trunku. Oznaczenie może przybierać formę nazwy bądź flagi kraju czy regionu. Z oczywistych względów nazwy pisane są w języku angielskim. Warto pamiętać, że każdy kraj i region charakteryzuje się specyficznym klimatem czy rodzajem gleby, co ma bezpośredni wpływ na smak i aromat produktu finalnego – wina.
Szczep
Obok regionu lub kraju pochodzenia, to informacja dotycząca rodzaju szczepu ma kluczowe znaczenie dla konsumentów, którzy dokonują w sklepie – stacjonarnym czy internetowym, wyboru właściwego trunku. Szczep pozwala wskazać główny składnik użyty do wytworzenia alkoholu, a dodatkowo determinuje smak, aromat, a często nawet kolor wina. Na etykiecie znajdującej się na butelce wina, można się zetknąć z następującymi informacjami:
- Wina jednoszczepowe.
Trunki wyprodukowane z jednego rodzaju szczepu winogron. Może to być „Chardonnay”, „Merlot” czy „Riesling” lub inny. W tym przypadku szczep ma decydujący wpływ na jakość, smak i charakter wina.
- Wina wieloszczepowe.
Destylaty, które zostały wyprodukowane z kombinacji różnych szczepów winogron. Na etykiecie można wówczas wyczytać następujące określenia: „Red Blend” czy „Blend”.
- Nazwy regionalne.
Istnieją regiony winiarskie czy szczepy winogron, które są jednoznacznie utożsamiane z danym regionem. Może to być np. „Bordeaux” we Francji, gdzie wina z tego regionu mają często na etykiecie informację „Bordeaux Blend” – wskazuje to na mieszankę typowych szczepów, pochodzących z tego regionu.
Poziom słodyczy
Kolejnym – trzecim elementem etykiety, po regionie i nazwie szczepu, jest określenie poziomu słodyczy wina. I w tym przypadku sprawa się odrobinę komplikuje, gdyż nazwy dotyczące wspomnianego poziomu słodyczy mogą się różnić w zależności od regionu, producenta czy kraju. Na etykiecie wina można zetknąć się z następującymi określeniami:
- Dry lub w przypadku Francji – Sec. Wino wytrawne.
- Medium Dry lub w przypadku Francji – Demi-Sec. Wino półwytrawne.
- Sweet lub w przypadku Hiszpanii – Dulce. Wino słodkie.
Aktualnie producenci wina często stosują zamiast słownych określeń, oznaczenia symboliczne – np. symbol składający się z poziomych linii – im więcej poziomych linii na etykiecie, tym słodszy trunek.
Rocznik
Wiek wina ma ogromne znaczenie, gdyż wskazuje on na rok, w którym winogrona zostały zebrane. Jest to bardzo ważna informacja i wiele osób myli datę zbioru owoców z datą produkcji trunku. Wina wiekowe mają dosyć wyraźnie wyszczególnioną datę lub symbol daty produkcji alkoholu.
Inne oznaczenia, które warto znać
Wymienione informacje dotyczące kraju pochodzenia, rodzaju szczepu winogron, poziomu słodkości czy rocznika wina, dopełniają często również inne oznaczenia i symbole:
- Wino organiczne.
Trunek produkowany zgodnie z zasadami ekologicznego rolnictwa. Informacja ta wskazuje na winnice, w których do uprawy winogron nie wykorzystuje się pestycydów czy nawozów chemicznych.
- Wino biodynamiczne.
Alkohol, który powstał zgodnie z holistycznym podejściem, uwzględniającym cykle naturalne, harmonię z kosmosem oraz specjalne metody uprawy.
- Wino zrównoważone.
Trunek produkowany z poszanowaniem środowiska naturalnego, uwzględniający aspekty społeczne i ekonomiczne.
Symbole graficzne
Dopełnieniem etykiety w wielu przypadkach są symbole graficzne, rysunki czy inne ciekawe elementy, które sprawiają, że wino wyróżnia się na półce sklepowej. Często są to rysunki nawiązujące do metod produkcji wina, winnicy czy regionu, z którego trunek pochodzi. Wybierając wino – szczególnie na prezent dla wyjątkowej osoby, warto zwrócić uwagę, również na aspekt wizualny opakowania alkoholu.
Jak wybrać wino odpowiednie dla siebie?
Dokonując wyboru trunku, weź pod uwagę indywidualne upodobania i preferencje. Pamiętaj, że każdy kraj czy region, a nawet szczep wyróżnia się specyficznymi cechami. Aby dopasować idealne wino, warto znać podstawową specyfikację danych obszarów czy odmian winorośli. Kolejnym nie mniej ważnym elementem jest okazja, na którą wybierasz wino czy rodzaj jedzenia, z którym zamierzasz serwować trunek. Inne potrawy będą odpowiednie do czerwonego, słodkiego wina, a inne dania sprawdzą się w przypadku wytrawnych, białych ekspresji.
Szukasz dobrego wina? Odwiedź: https://www.barellmo.pl/