TANIE I DROGIE WINO CZY TO ZAWSZE OZNACZA ZŁE I DOBRE WINO?
Degustacja,  Wino od podstaw

TANIE I DROGIE WINO CZY TO ZAWSZE OZNACZA ZŁE I DOBRE WINO?

Określenie „tanie wino” podobnie jak zwrot „drogie wino” wywołuje konkretne skojarzenia. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z czymś co utożsamiane jest z niską jakością, przeciętnością i pospolitością. „Drogie wino” zaś wielu stawia na jednej szali z wysoką jakością, złożonym i bogatym charakterem oraz ekskluzywnością. Kiedy wino można nazwać tanim? Jak odróżnić dobre wino od złego? Czy zawsze cena jest wyznacznikiem jakości?

Popularny mit – drogie oznacza lepsze

Oczywiście, w wielu przypadkach cena faktycznie jest wyznacznikiem jakości. Dobre wina wyróżniające się bogatym, pełnym, wielowymiarowym smakiem i aromatem, rzeczywiście mają wyższą cenę od trunków tak zwanych do spożycia od razu. Faktem jest również to, że nie każdy degustujący będzie w stanie docenić złożoność smakowanej palety. Wina o niezaprzeczalnie wysokiej jakości skierowane są raczej do doświadczonych smakoszy, którzy będą potrafili we właściwy sposób „podejść” do trunku.

Zapomniany fakt – można znaleźć tanie i dobre wino

Kwestia smaku, aromatu, kwasowości i innych aspektów związanych z winem, jest sprawą indywidualną – subiektywne odczucia degustującego mogą się różnić od tych, które wyraża druga osoba. Warto jednak pamiętać, że bez trudu na sklepowych półkach można znaleźć tanie i dobre wino np. węgierskie Therapy czy Polgar. Takie trunki mają stosunkowo dobrze rozbudowany bukiet i delikatną kwasowość, która współgra z taninami. W przypadku białych trunków mowa o Paulus Chardonnay, które urzeka oleistą strukturą i tropikalnym bukietem.

Tanie wina musujące

Bez najmniejszych trudności znajdziesz tanie wina musujące, które Cię zachwycą. Takim trunkiem jest chociażby popularne prosecco. Musujący alkohol pachnie świeżością i genialnie współgra z większością potraw serwowanych nie tylko na polskim stole. Prosecco sprawdzi się jako aperitif i towarzysz słodkich deserów.

Gdzie kupić?

Szeroki wybór win o różnej klasie cenowej znajdziesz nie tylko w sklepach stacjonarnych. Ciekawą ofertę mają również sklepy internetowe. Warto zaznaczyć, że tanie i dobre wina aktualnie coraz częściej pojawiają się w popularnych dyskontach, a nawet w drogeriach.

Ile kosztuje tanie wino?

Podobnie, jak w przypadku odczuć organoleptycznych, tak i w tym przypadku trudno jest dyskutować o tym, co jest tanie, a co drogie. To, co dla jednej osoby jest poza zasięgiem portfela, dla drugiej nie stanowi wyzwania. Tanie wina zamykają się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Można uznać, że trunki kosztujące powyżej 100 złotych zaliczają się do droższych produktów.

Obiektywne cechy odróżniające wina tanie od drogich

Jeśli smak, aromat, a nawet cena jest sprawą subiektywną, to co obiektywnie różni „tanie wina” od „drogich”?

  • Wiek wina.
  • Metoda produkcji trunku.
  • Wykorzystane szczepy.
  • Sukces danego rocznika.
  • Region winiarski.
  • Apelacja, z której pochodzi.
  • Renoma domu wina.

Barwa, smak, aromat

Różnice w palecie smakowo-aromatycznej, a nawet wizualnej pomiędzy drogimi a tanimi trunkami, wcale nie są oczywiste. Tanie wino może być wodniste, siarkowe, zbyt kwaśne lub nadmiernie słodkie. Drogie wino z kolei może zniechęcić degustującego zbyt dużą wytrawnością, zaburzoną harmonią i wysoką zawartością alkoholu. Tania ekspresja może mieć piękny, intensywny kolor, a drogi wypust może okazać się pod tym kątem rozczarowujący.

Szukasz dobrego wina? Odwiedź: https://www.barellmo.pl/

Możliwość komentowania TANIE I DROGIE WINO CZY TO ZAWSZE OZNACZA ZŁE I DOBRE WINO? została wyłączona